PROFESSIONAL ADAPTATION OF PERSONALITY IN THE EDUCATIONAL PROCESS
DOI:
https://doi.org/10.33099/2617-6858-2022-65-1-141-146Ключові слова:
адаптація;, професійне самовизначення;, студент;, вища школа;, професійна адаптація.Анотація
Стаття розкриває проблему професійної адаптації особистості у навчально-виховному процесі.
Мета статті – здійснити теоретичний аналіз проблеми формування професійної адаптації в процесі включення особистості в систему професійного спілкування та фахової діяльності впродовж навчання у вищому навчальному закладі.
Методи – для ґрунтовного висвітлення означеного питання використано аналіз-огляд наукової літератури з метою з’ясування стану розробленості проблеми на сучасному етапі.
Результати. Висвітлено питання формування професійної адаптації в процесі включення особистості в систему професійного спілкування та фахової діяльності впродовж навчання у вищому навчальному закладі. Окреслено основні дефініції дослідження: адаптація, адаптаційні можливості, адаптованість, професійне самовизначення, вибір професії, професійна адаптація, соціально-психологічна складова професійної адаптації. Виокремлено фактори, які негативно впливають на процес професійної адаптації. З’ясовано, що процес професійної адаптації – це процес здійснення оптимальної стратегії професійної життєдіяльності, яка складається з набору тактичних прийомів, способів самоконтролю, навичок спілкування та взаємодії, сукупність яких забезпечує можливість проведення в життя людинозберігаючих технологій. Обґрунтовано, що основою адаптації є властивості та якості особистості, її чітка професійна орієнтація, значущі цінності, які формуються та розвиваються у процесі навчально-виховної та професійної роботи. Такі властивості та якості особистості, як відкритість до постійного розвитку, готовність перегляду своїх поглядів і знань, здібність до позитивного сприйняття і творчого усвідомлення незнайомих феноменів оточуючого світу, складають основу самореалізації особистості.
Наукова новизна – здійснено авторський підхід до обраної теми дослідження, представлено теоретичний аналіз проблеми професійної адаптації особистості студента до професійної діяльності в процесі навчально-виховної підготовки.
Практичне значення – представлені матеріали можуть бути використані у навчально-виховному процесі фахової підготовки студентів до майбутньої професійної діяльності, а також науковцями, які досліджують означену проблематику.
Висновки та перспективи подальших наукових досліджень. Отже, здійснивши дослідження питання професійної адаптації особистості в навчально-виховному процесі, наголосимо, що актуальність означеної теми є незаперечною, адже від успішної адаптації залежить подальший професійний розвиток і становлення молодого фахівця. Перспективи подальших наукових розробок вбачаємо у висвітленні експериментальних даних означеної теми.
Завантаження
Посилання
Gaponova, S. A. Osobennosti adaptacii studentov vuzov v processe obucheniya // Psihologicheskij zhurnal. 1994. T. 15. № 3. S. 131-135.
Kudryavcev, G. V. Psihologicheskie osnovy profobucheniya. M. : Pedagogika, 1998. 216 s.
Lagerev, V. V. Adaptaciya studentov k usloviyam obucheniya v tehnicheskom vuze i osobennosti organizacii uchebno-vospitatelnoj raboty s pervokursnikami. M. : [b. i.], 1991. 48 s.
Shidelko A. V., O. O. Muzalov ProfesIyna adaptatsIya maybutnIh fahIvtsIv u protsesI kulturologIchnoYi pIdgotovki : navchalno-metodichniy posIbnik dlya vikladachIv ta uchnIv. LvIv, 2009. 202 s.