Етичні принципи використання штучного інтелекту

Редакція збірника наукових праць «Вісник Національного університету оборони України» розуміючи, що впровадження інформаційних технологій, частиною яких є технології штучного інтелекту, є невід’ємною складовою розвитку науково-технічної діяльності та підтримуючи концепцію розвитку та регулювання штучного інтелекту в Україні впроваджує в своїй діяльності Етичні принципи використання штучного інтелекту.

Міжнародні організації, такі як Організація Об'єднаних Націй, Європейський Союз, і IEEE, розробили стандарти та рекомендації для використання штучного інтелекту, які включають етичні принципи та норми поведінки.

Наскрізною дією використання штучного інтелекту є питання етики, довіри та надійності, що відображено у рамкових документах ЄС: Recommendation of the Council on Artificial Intelligence; Ethics guidelines for trustworthy AI.

Підхід редакції до етичного використання технологій штучного інтелекту базується та включає в себе:

Прозорість. Принцип відображає нашу відкритість та чесність і полягає в повідомленні авторів про використання штучного інтелекту при написанні статті та проведенні дослідження (у разі використання це повинно бути описано в розділі Методи дослідження і науково обґрунтовано);

Відповідальність. Пріоритетною складовою використання штучного інтелекту є дотримання верховенства права, основоположних прав і свобод людини і громадянина, демократичних цінностей.

Безпека. Збираючи та аналізуючи великі обсяги особистих даних авторів ми проводимо ретельний аудит безпеки для захисту систем даних.

Контроль. Штучний інтелект є виключно допоміжним інструментом та контролюється людиною.

Надійність. Система штучного інтелекту має чітко визначену область використання.

Ці принципи служать орієнтиром для у створенні відповідальних і етичних практик використання штучного інтелекту, та будуть розвиватись та доповнюватись в міру розвитку відповідних технологій та імплементації їх в нашу діяльність.